ZAŽÁDAT O PŮJČKU

Chcete si pořídit kreditní kartu? Řekneme vám, jak si ji vybrat

Existuje hned několik druhů platebních karet, s nimiž můžeme platit zboží v kamenných prodejnách, restauracích nebo internetových obchodech. U mnoha lidí se vžilo obecné označení těchto karet jako kreditky, ve skutečnosti je ale velký rozdíl mezi kreditní kartou a debetní kartou, kterou má v peněžence drtivá většina lidí. Pokud máte zatím jen klasickou debetní platební kartu a uvažujete o tom, že byste si pořídili i tu kreditní, máme pro vás několik rad a tipů.

Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Základním rozdílem mezi běžnou debetní a platební kartou je to, že zatímco na debetní kartě máte k dispozici vaše vlastní peníze, kreditní karty jsou určitou formou úvěrového produktu a peníze, které s nimi utratíte, budete bance muset vrátit. Na rozdíl od debetní karty, kterou může získat prakticky každý, komu už bylo více než 18 let, jsou tak kreditní karty určeny jen těm, kteří si je mohou dovolit (mají dostatečný příjem apod.).

Pro koho jsou kreditní karty vhodné?

Kreditní karty jsou skvělým doplňkem a užitečným pomocníkem pro ty, jenž chtějí mít možnost kdykoliv si nakoupit, i když zrovna nemají dostatek peněz na účtě. Jsou vhodné pro ty, kteří mají dostatečné příjmy a zároveň jim nedělá problém splácet svoje závazky. Naopak je třeba myslet na to, že s užíváním těchto karet jsou spojeny i určité poplatky a např. pozdní splacení může mít za následek nepříjemné sankce. Kreditní karty také nejsou vhodné na vybírání peněz z bankomatů – oproti běžným debetním kartám jsou výběry velmi drahé a nevyplatí se.

Kdo v České republice kreditní karty nabízí?

Kreditní karty u nás nabízejí zejména velké bankovní ústavy, najdeme je tak v nabídkách takových bank, jako je např. Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank nebo MONETA Money Bank, z dalších pak můžeme zmínit např. mBank, UniCredit Bank, Sberbank nebo Eru. Kromě bank se ale dá kreditní karta získat i u některých nebankovních finančních společností – k těm nejznámějším patří především Home Credit, Cetelem nebo Cofidis. Nabídka kreditních karet je na českém trhu velmi pestrá a rozhodně je z čeho vybírat.

Srovnání nejlepších kreditních karet

Podobně jako u jiných finančních produktů, tak i u kreditních karet platí, že mezi jednotlivými nabídkami jsou docela velké rozdíly. Pokud si chcete pořídit novou kreditní kartu a nemáte dostatečný přehled o všech produktech, určitě se vám vyplatí podívat se na některé specializované webové stránky, které přinášejí podrobné informace o kreditních kartách včetně jejich přehledného srovnání. Doporučit můžeme např. oblíbený portál CoolPůjčky.cz, kde je k dispozici řada recenzí zejména na karty od nebankovních společností.

Předplacené karty – alternativa k běžným platebním kartám

Vedle standardních debetních a kreditních karet pak existuje ještě jeden typ platební karty, který se u nás začal v širší míře objevovat teprve v poslední době. Jedná se o speciální předplacené karty, které fungují úplně jinak a pro mnoho lidí jsou ideálním dárkem nebo prostředkem, jak nakupovat na internetu. Jde o karty, s nimiž můžete nakupovat jak v běžných obchodech, tak i v e-shopech po celém světě, rozdíl je ale v tom, že je můžete používat anonymně. Předplacená karta nemusí být spojena s žádným účtem, mohou ji tak používat i lidé mladší 18let nebo ti, kteří mají exekuce a běžný účet mají zablokovaný. Některé karty jsou i přímo cílené na děti a mládež (např. Biip nebo Napka) a jsou tak skvělým prostředkem, který je naučí, jak hospodařit s penězi.

Domas / Pixabay