ZAŽÁDAT O PŮJČKU

Je kreditka lepší? Proč?

Pro většinu potřebných – těch, kteří nepatří ke stálým dlužníkům vytloukajících klín klínem – bývá kreditní karta dobrou první volbou. Banky ji přitom nabízejí většinou bezvětřích problémů všem, jejichž účet vykazuje pravidelný pohyb. Podle jeho výše se pak řídí i povolený rámec kreditní karty.

Vždy po ruce

Oproti tradičním půjčkám mají kreditní karty jednu nespornou výhodu. Jakmile si je jednou zařídíte, už půjčku máte a není potřeba pokaždé, když vám dojdou peníze nebo se vyskytnou nečekané výdaje, běhat do banky a znovu absolvovat celé schvalovací řízení, předkládat podklady pro vyřízení půjčky, žádat zaměstnavatele o potvrzení výše příjmu, atd. Prostě zaplatíte kreditní kartou a při příští výplatě tam peníze ze svého účtu zase vrátíte. Kreditka je půjčka, kterou máte vždy po ruce.

Lepší podmínky

Podmínky jednotlivých bank pro nakládání s kreditní kartou se sice mírně liší, jedno však zůstává stejné. Pokud se jich držíte, získáte pro svou „půjčku“ výrazně lepší startovací pozici. Všechny kreditní karty bez rozdílu mají tzv. bezúročné období, které může trvat od 30 až do 55 dnů, což vám předem sdělí poskytovatel. Toto jednoduché slovní spojení znamená, že po uvedenou dobu máte peníze z kreditní karty vypůjčeny zcela zdarma.

Bez úroku, bez poplatku, bez navýšení. Využíváte-li svou kartu aktivně, např. z ní platíte celý měsíc nákupy, a jednou z měsíc při výplatě sem převedete zpět celou vypůjčenou částku, zůstává její kreditní rámec  (víte co je kreditní rámec) zachován, či jej banka dokonce zvýší, a vy máte zdarma k dispozici jejích 5, 10 nebo třeba 20 tisíc, se kterými volně a zdarma nakládáte.

Pozor na skutečnost! Jednou z nejčastějších podmínek je, že z karty nebudete vybírat v hotovosti, přestože tuto službu banka umožňuje. Výběr z bankomatu nebo na přepážce může znamenat okamžitý začátek úročení třeba i celé disponibilní částky!