Využijte akční nabídku splátek!

ZAŽÁDAT O PŮJČKU

Kreditní karta

Kreditní karty

Pokud důkladně prozkoumáte doklady nebo svou peněženku, jistě na vás dříve nebo později „vykoukne“ nejedna kreditní karta. Víme však, co takové držení kreditky vlastně znamená? K čemu je kreditka primárně určená a jaká rizika jsou s používáním kreditní karty spojená? Na tyto a spoustu dalších otázek se budeme snažit odpovědět na následujících řádcích.

Kreditní karta aneb co to vlastně je?

Kreditní kartu lze jednoduše charakterizovat jako kartu platební, která je však doplněna o revolvingový úvěr. Pod pojmem „revolvingový úvěr“ si můžeme představit takový úvěr, který majitel karty zároveň splácí a čerpá. Kreditky doplněné o speciální opatření umožňující jejich používání po celém světě, vydávají primárně banky.

K čemu nám je kreditní karta nápomocná?

Držitelé kreditek si jejich užívání nadmíru pochvalují. Pokud jste zvyklí chodit nakupovat s peněženkou plnou bankovek a mincí, s kreditní kartou bude tomuto zvyku učiněno za dost. Největší výhodou platební karty je bezpochyby skutečnost, že pro platbu v restauracích, relaxačních centrech, obchodech i u benzinky nepotřebujete držet žádnou hotovost. Platba kartou je velmi rychlá a spolehlivá. Informace o tom, o kolik poklesla hodnota finančních prostředků na vašem účtu, se následně dozvíte pohodlně prostřednictvím internetového bankovnictví (podporuje-li tuto službu vaše banka a vy ji máte aktivovanou).

Další výhody kreditních karet

Nemalou výhodou je také skutečnost, že s kreditní kartou budete mít vždy nějakou tu rezervu a to i v případě, že vám ještě na účet nedorazila výplata nebo přišel výdaj, se kterým nebylo dopředu počítáno. Další výhodu oceníte zejména na letních nebo zimních dovolených. Ani zde nemusíte zdlouhavě (a často také nevýhodně) měnit velký obnos peněz na místní měnu. Stačí se vybavit nezbytně nutným objemem tuzemských finančních prostředků a zbytek doplatit kartou. Takováto platba je navíc u většiny bank zcela zdarma. Za klasické výběry z bankomatu se však již pochopitelně platí. O kreditní kartu bez poplatků můžete zažádat u GE Money Bank.

Rizika a nevýhody platební karty

Ale ani kreditka neoplývá pouze samými výhodami. Velkou nástrahou je skutečnost, že během užívání tohoto „bankovního produktu“ si na rezervu (již výše zmíněný revolvingový úvěr – psali jsem zde) natolik zvyknete, že jej budete pravidelně čerpat a utrácet tak nikoli své, ale cizí peníze. Pokud navíc přetáhnete bezúročné období, které se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 40 – 50 dnů, připravte se na nemalé úroky, které mohou z objemu finančních prostředků přítomných na vašem účtu řádně ukrojit. Pokud se se splacením úvěru opozdíte, banka vám bude navíc účtovat také nemalé sankce. V krajním případě na vás může být dokonce uvalena exekuce. Proto si osvojte základní pravidla užívání kreditní karty a dbejte na termíny splatnosti.